Wszystko o zamrażarkach: informacje, opinie, opisy, recenzje, nowości, oceny, rankingi, zdjęcia ...

> Jaką zamrażarkę wybrać?

Jaką zamrażarkę wybrać?

Zamrażarka szafkowa czy może lepiej skrzyniowa? Do zabudowy czy wolnostojąca? Duża czy mała? W jakiej klasie energetycznej i z jakim wyposażeniem? Jeśli planujesz zakup zamrażarki, stajesz zapewne przed takimi trudnymi pytaniami. Wybór zamrażarek jest bogaty stąd nietrudno o zawrót głowy. Ale bez paniki – pomożemy!

Gdzie postawić zamrażarkę?

Jeśli decydujemy się na osobną zamrażarkę, mamy już tradycyjną lodówkę, którą postawiliśmy zapewne w kuchni. Zamrażarkę też możemy ulokować w kuchni, ale równie dobrze możemy ją umieścić w korytarzu, schowku czy nawet garażu. Osobna zamrażarka pełni funkcje pomocnicze, nie musimy mieć jej zatem ciągle pod ręką. W kuchni też najczęściej walczymy o każdy metr powierzchni, stąd zamrażarkę możemy postawić gdzie indziej. Jeszcze do niedawna garaż nie był najlepszym rozwiązaniem, bowiem zamrażarki były narażone na wilgoć i rdzewienie. Dzisiaj, są coraz częściej wyposażone w odpowiednio zabezpieczone skraplacze panelowe, które znacząco zwiększają żywotność urządzenia.

Zamrażarka szafkowa czy skrzyniowa.

Zamrażarka szafkowa wyglądem przypomina klasyczną lodówkę. Jest urządzeniem jednodrzwiowym. W jej wnętrzu, zamiast standardowych w lodówkach półek zamontowane zostały szuflady wykonane z przezroczystego plastiku. Często na drzwiach takiej zamrażarki montowane są też balkoniki drzwiowe. Zamrażarki szafkowe występują, jako urządzenia wolnostojące i do zabudowy. Wśród tych zamrażarek znajdziemy niewielkie, ale praktyczne urządzenia podblatowe.

Zamrażarka skrzyniowa ma zazwyczaj większą pojemność niż zamrażarka szafkowa. Zamiast drzwi ma otwieraną do góry pokrywę. Wewnątrz znajduje się jedna, niepodzielona zazwyczaj komora mrożenia. Na wyposażeniu takiej zamrażarki znajdziemy jedynie druciane kosze, które są podwieszane na górnych krawędziach urządzenia, albo na specjalnych uchwytach. Zamrażarki skrzyniowe zajmują sporo miejsca, najlepiej więc, jeśli ustawimy je poza kuchnią. Musimy też pamiętać, że nie wykorzystamy ich blatu, bo przy każdym otwarciu będziemy musieli zdejmować z niego ustawione rzeczy.

Zamrażarki szafkowe są zatem bardziej reprezentacyjne i też bardziej funkcjonalne, bo łatwiej dotrzemy w nich do szukanych mrożonek. Zamrażarki skrzyniowe mają zdecydowanie większą pojemność, ustawmy je jednak w ukrytym miejscu. Musimy tez przygotować się na częste przeszukiwanie i przekładanie mrożonek.

Zamrażarka wolnostojąca czy do zabudowy.

Jeśli dysponujemy dużą kuchnią i koniecznie chcemy umieścić zamrażarkę właśnie w kuchni, staniemy przed wyborem pomiędzy zamrażarką wolnostojącą i do zabudowy.

Do zabudowy nadają się wyłącznie zamrażarki szafkowe. Zostały tak skonstruowane, aby można je było wbudować w zaplanowane meble kuchenne. Wbudować, czyli ustawić we wnęce meblowej o nieco większych wymiarach niż urządzenie, dokręcając do drzwi frontowych płytę (drewnianą czy laminowaną), która będzie wyglądała jak drzwiczki pozostałych szafek. Patrząc na parametry zamrażarek do zabudowy musimy zaznaczyć, że nie różnią się niczym od odpowiedników wśród zamrażarek wolnostojących – znajdziemy takie same elementy wyposażenia, takie same systemy, takie same parametry techniczne. Jeśli chodzi zaś o możliwość wyboru, to zamrażarek do zabudowy jest zdecydowanie mniej, wielu producentów nie ma wcale takich urządzeń w swojej ofercie.

Zamrażarki wolnostojące to zamrażarki szafkowe i skrzyniowe. Możemy je ustawić w dowolnym miejscu, niezależnie od istniejących czy planowanych mebli kuchennych, rezerwując jedynie odpowiednich rozmiarów powierzchnię. Są to samodzielne urządzania, gotowe do użycia zaraz po ustawieniu i podłączeniu do prądu. Ważną różnicą pomiędzy zamrażarkami wolnostojącymi i do zabudowy jest fakt, że te pierwsze mają ściany i drzwi frontowe czy blaty widoczne (nieukryte), stąd ich kluczową cechą będzie kolor i design. Zamrażarki mają najczęściej kolor biały czy stalowy – inox. Zamrażarki wolnostojące mają ponadto wiele ciekawych elementów, jakie zauważymy opisując je z zewnątrz. Na drzwiach często znajdziemy wyświetlacz Led czy LCD, powierzchnia drzwi może być pokryta powłoką, na której nie będą widoczne ślady odbitych palców czy inne smugi, drzwi otworzymy za pomocą różnych rodzajów uchwytów. Wreszcie, na drzwiach bardziej rozbudowanych zamrażarek znajdziemy dozownik schłodzonej wody czy kostek lodu.

Niektóre z zamrażarek wolnostojących czy rzadziej do zabudowy zostały przewidziane, jako element zestawienia przypominającego lodówkę side-by-side, którą możemy samodzielnie skomponować łącząc osobną lodówkę i zamrażarkę. Wówczas zamrażarka taka ma najczęściej drzwi zamontowane po lewej stronie i nie da się ich często przełożyć na stronę prawą. Musimy to dokładnie sprawdzić przed zakupem.

Mała, duża, średnia? Jak dużej zamrażarki potrzebujemy?

Decydując się na zakup zamrażarki, jako osobnego urządzenia, posiadamy już tradycyjną lodówkę, zapewne chłodziarko-zamrażarkę. Nasze potrzeby są jednak większe i nie mieścimy w zamrażalniku wszystkich produktów, jakie chcielibyśmy zamrozić. Znając te potrzeby, jesteśmy w stanie określić, jak dużej zamrażarki potrzebujemy. Sprawdźmy zatem, gdzie zamrażarkę postawimy.

Jeżeli zamrażarkę chcemy postawić w kuchni, zdecydowanie lepiej wybrać zamrażarkę szafkową. Tu znajdziemy urządzenia niewielkie, podblatowe, z pojemnością kilkudziesięciu litrów, do bardzo wysokich, z pojemnością powyżej 300 litrów.

Jeżeli zamrażarkę postawimy poza kuchnią, wybierzmy najlepiej zamrażarkę skrzyniową. To tańsze i bardziej pojemne urządzenia. W przypadku zaniku zasilania dłużej też utrzymają wymaganą temperaturę. Zamrażarki skrzyniowe mają najczęściej pojemność od 150 do ponad 400 litrów, chociaż znajdziemy też na rynku bardzo małe zamrażarki skrzyniowe, o pojemności mniejszej niż 100 litrów. Wysokość zamrażarek skrzyniowych nie przekracza 100 cm.

W niniejszym serwisie prezentujemy szczegółowe opisy wielu zamrażarek różnych marek. Żeby ułatwić dotarcie do określonych rozmiarów urządzeń, wprowadziliśmy następującą klasyfikację:

Wg wysokości:

Wysokość:
Wysoka

pow. 170 cm

Średnia

od 100 do 170 cm

Niska pon. 100 cm

Niskie to wszystkie zamrażarki skrzyniowe oraz podblatowe zamrażarki szafkowe. Wysokie i średnie to tylko zamrażarki szafkowe, wolnostojące lub do zabudowy.

Wg pojemności:

Pojemność:
Duża powyżej 300 litrów
Średnia od 200 do 300 litrów
Mała poniżej 200 litrów

W każdej grupie pojemności znajdziemy zarówno zamrażarki skrzyniowe jak i szafkowe.

 

Jaką markę lodówki wybrać?

W naszym serwisie staramy się publikować opisy wszystkich zamrażarek, jakie w Polsce są oferowane do sprzedaży, wszystkich producentów. Jedni producenci słyną z jakości swoich wyrobów, inni z nowoczesnych rozwiązań czy niepowtarzalnego designu, jeszcze inni konkurują dobrą ceną. Do najbardziej popularnych należą niewątpliwie marki przedstawione poniżej. Jednak wybór marki i modelu zamrażarki pozostawiamy już Tobie, drogi Użytkowniku. Warto pomyśleć o wyborze zamrażarki, która została wyprodukowana w części lub całości w naszym kraju. W Polsce produkowanych jest rocznie ponad 2 mln sztuk lodówek i chłodziarek, czołowych światowych marek. Jest zatem w czym wybierać.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze zamrażarki?