Wszystko o zamrażarkach: informacje, opinie, opisy, recenzje, nowości, oceny, rankingi, zdjęcia ...

> Wyposażenie zamrażarki – czego nam potrzeba?

Wyposażenie zamrażarki – czego nam potrzeba?

Jeżeli myślisz, że zamrażarka ma na wyposażeniu jedynie druciane kosze i plastikowe szuflady to powinieneś przeczytać niniejszy artykuł. Postaramy się w nim przybliżyć, co takiego znajdziemy w nowoczesnej zamrażarce, od elementów wyposażenia po elektroniczne systemy wspomagające mrożenie produktów.

Oświetlenie

Nie jest standardowym elementem wyposażenia każdej zamrażarki. Znajdziemy zamrażarki i szafkowe i skrzyniowe, które oświetlenia nie mają. Oświetlenie może być umieszczone na górze, z boku bądź z tyłu zamrażarki szafkowej oraz na tylnej ścianie lub pokrywie zamrażarki skrzyniowej. Coraz popularniejszym jest oświetlenie w technologii Led. Tradycyjne żarówki mocno się nagrzewają, przez co zamrażarka musi zużyć więcej energii żeby uzyskać odpowiednią temperaturę. Żarówki Led ciepła praktycznie nie emitują, dają też przejrzyste światło.

Półki

Nie są standardowym elementem wyposażenia zamrażarek i znajdziemy je tylko w zamrażarkach szafkowych. Są szklane, najczęściej wykonane z bezpiecznego szkła. Najczęściej są wyposażone w zamykanie w postaci przezroczystych, plastikowych klapek.

Balkoniki drzwiowe

Półki drzwiowe znajdziemy tylko w zamrażarkach szafkowych. Niektóre modele takich zamrażarek, mają 1- 2 półki, inne kilka, są też takie, które nie mają ich wcale. Niektóre balkoniki mają uchylane ścianki, przez co łatwiej wyjmować z nich produkty.

Szuflady

Szuflady są standardowym wyposażeniem zamrażarek szafkowych. Są najczęściej wykonane z przezroczystego plastiku. Producenci prześcigają się w udostępnianiu coraz to większych szuflad. Musimy jednak pamiętać, że tak duże szuflady wypełnione po brzegi ciężkimi mrożonkami, muszą sporo ważyć. Muszą być zatem wykonane z mocnego, stabilnego plastiku. Muszą też posiadać dobre uchwyty. Idealnie, jeśli będą zamieszczone na prowadnicach, najlepiej teleskopowych – wówczas wysuniemy je bez żadnego wysiłku. Większość szuflad można wyjmować. Ważne, aby miały system zabezpieczający przed całkowitym wysunięciem. W niektórych zamrażarkach znajdziemy niewielkie szuflady przeznaczone do przechowywania bardzo małych produktów oraz tacek na kostki lodu.

Druciane kosze

Druciane kosze są standardowym wyposażeniem zamrażarek skrzyniowych. Są najczęściej białe. Mają różne rozmiary i różne systemy mocowania. Niektóre kosze zawiesimy na górnych krawędziach ścian zamrażarki, niektóre w głębi komory mrożenia, na specjalnych uchwytach. Na wyposażeniu zamrażarki skrzyniowej znajdziemy standardowo od jednego do kilku koszy. Niektórzy producenci dają możliwość dokupienia kolejnych.

Panel sterowania

Zamrażarki mogą mieć mechaniczny lub elektroniczny system sterowania temperaturą. W zamrażarkach skrzyniowych, panele sterowania są najczęściej montowane na zewnątrz, na bocznej ścianie lub pokrywie urządzenia. W zamrażarkach szafkowych panele mogą być montowane wewnątrz lub na zewnątrz urządzenia, na drzwiach. Niektóre zamrażarki mają dodatkowo elektroniczne wyświetlacze LCD czy Led. Panel sterowania daje możliwość ustawienia temperatury oddzielnie dla chłodziarki i oddzielnie mrożenia, trybów eco czy szybkiego mrożenia. Na wyświetlaczu pojawiają się też bieżące komunikaty informujące o pracy urządzenia, ustawionych temperaturach, alarmy ostrzegające o zbyt wysokiej temperaturze czy niedomkniętych drzwiach.

Alarm

W zamrażarkach montowane są dwa rodzaje alarmów – dźwiękowe i wizualne. Alarm poinformuje nas o niedomkniętych drzwiach czy wzroście temperatury w zamrażarce.

Szybkie zamrażanie

System ten umożliwia jednoczesne zamrożenie większej liczby produktów, od kilku do nawet kilkunastu kg w ciągu doby. Szybkie mrożenie pozwala także na zachowanie naturalnej świeżości mrożonek. Ponadto, zabezpiecza już zamrożone produkty przed chwilowym, częściowym rozmrożeniem. Jeśli do szuflady z kilkoma mrożonkami włożymy bardzo dużą ilość świeżych produktów, to mogą one ogrzać mrożonki doprowadzając je do chwilowego rozmrożenia, co w przypadku mięsa czy ryb, może być niebezpieczne i doprowadzić do zatrucia.

Mrożenie bezszronowe

System ten całkowicie eliminuje szron ze ścian, półek oraz powierzchni produktów. To głownie za sprawą odpowiedniej cyrkulacji powietrza i kontroli wilgotności. Szron nie będzie się przekształcał w lód i zamrażarki z NoFrost rozmrażać nie będziemy musieli.

Tryb eko

Tryb ekologiczny pozwala na ustawienie optymalnych temperatur wewnątrz zamrażarki i zminimalizowanie zużycia energii elektrycznej. Jeśli włączymy tą funkcję będziemy pewni, że chronimy środowisko naturalne, ale też przechowywanym produktom zapewniamy najlepsze warunki.

Automatyczna kostkarka do lodu

Występuje w zamrażarkach szafkowych. Urządzenie samo przygotuje lód, w formie kostek czy skruszonej. Gotowy lód pobierzemy albo poprzez dozownik umieszczony na drzwiach, albo bezpośrednio z wnętrza zamrażarki. Kostkarka wraz z dozownikiem wodnym zajmują sporo miejsca w zamrażarce, jednak musimy pamiętać o tym, że sporo miejsca zyskamy we wnętrzu chłodziarki, gdzie nie będziemy już musieli chłodzić wielu butelek z wodą.

Wkłady akumulujące zimno

Przechowujemy je w zamrażarce. Jeśli zabraknie prądu, wydłużą czas utrzymania właściwej temperatury we wnętrzu zamrażarki. Możemy je też wykorzystać podczas weekendowych wycieczek, w przenośnych lodówkach.

Ułatwienia w ustawianiu i poziomowaniu

Zamrażarka jest dużym i ciężkim urządzeniem. Trzeba ją jednak odpowiednio ustawić i wypoziomować. Niektórzy producenci ułatwiają nam to zadanie, montując z tyłu zamrażarki rolki, z przodu zaś regulowane nóżki. Niestety, są też tacy, którzy regulowane nóżki montują i z przodu i z tyłu. Aby sięgnąć do tylnych nóżek będziemy musieli zamrażarkę za każdym razem wystawiać, potem wpychać ją z powrotem i sprawdzać, czy udało nam się uzyskać właściwy poziom.

Możliwość przełożenia drzwi

Najczęściej w zamrażarkach szafkowych drzwi montowane są po prawej stronie, jednak dzięki zastosowaniu obustronnych zawiasów, można je przełożyć i zamontować po stronie lewej. Pamiętajmy, że w niektórych modelach zamrażarek szafkowych, przygotowanych jako element do samodzielnej konstrukcji lodówki side-by-side, drzwi montowane są wyłącznie po stronie lewej, bez możliwości ich przełożenia.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze zamrażarki?