Wszystko o zamrażarkach: informacje, opinie, opisy, recenzje, nowości, oceny, rankingi, zdjęcia ...

> Zanim zamrozisz przeczytaj …

Zanim zamrozisz przeczytaj …

Zamrażarka ma nam pomóc w długim przechowaniu produktów żywnościowych, tak, aby po rozmrożeniu wyglądały i smakowały jak świeże. Pamiętajmy jednak, że nie wszystko możemy zamrażać oraz że różne rodzaje produktów mają różne maksymalne okresy przechowywania w zamrażarce.

Przed zamrażaniem.

Pamiętaj, że w zamrażalniku można przechowywać wyłącznie produkty żywnościowe. Ale nie mogą to być napoje gazowane, gdyż ich zamrożenie może wywołać eksplozję. Produkty w płynach zmienią po zamrożeniu stan skupienia, opakowania mogą wówczas ulec uszkodzeniu, co z kolei spowoduje, że płyn rozleje się po innych produktach i zamarznie. W efekcie będziemy mieli spory bałagan w zamrażarce i duże trudności w wyjmowaniu i oddzielaniu od siebie posklejanych mrożonek. Jeśli kupimy w sklepie mrożonki sprawdźmy dokładnie, czy nie uległy rozmrożeniu i jak najszybciej przetransportujmy je do domu, najlepiej w specjalnej torbie termicznej. Jeśli mrożonka ulegnie rozmrożeniu, nie możemy jej zamrozić ponownie. Spożywanie mrożonych produktów bezpośrednio po wyjęciu z zamrażalnika, może spowodować odmrożenia – uważajmy zatem przed podaniem, szczególnie dzieciom, takich produktów jak lody, sorbety czy mrożone owoce. Pilnujmy maksymalnej wagi świeżych produktów, jakie chcemy zamrozić jednocześnie. Każde urządzenie ma precyzyjnie określoną w instrukcji obsługi maksymalną dobową wydolność mrożenia. Jeśli zbyt dużo świeżych rzeczy włożymy naraz do zamrażarki, w której są już przechowywane inne mrożonki, możemy doprowadzić do ich częściowego i chwilowego rozmrożenia, co w przypadku mięsa i ryb może być szczególnie niebezpieczne. Przy mrożeniu większej ilości produktów, koniecznie skorzystajmy z funkcji szybkiego mrożenia. Coraz więcej zamrażarek, ma ten ważny system na wyposażeniu. Produkty przeznaczone do mrożenia pogrupujmy w odpowiedniej wielkości porcje, jakie w całości wykorzystamy po rozmrożeniu. Nie będziemy mieli szansy, aby przeciąć na pół zamrożonego kurczaka, bo tylko tyle będziemy akurat potrzebowali. Najlepiej mrożonki przechowywać w woreczkach foliowych, do każdego wkładając karteczkę z informacją o danej mrożonce i dacie zamrożenia. To pomoże nam później w poszukiwaniu mrożonek, ale też ograniczy ryzyko zepsucia zbyt długo mrożonych produktów. Pamiętajmy też, że sól znacząco skraca okres przechowywania żywności, jeśli zatem mamy taką możliwość, nie sólmy produktów przed zamrożeniem.

Co i jak długo można zamrażać?

Wolno zamrażać:

Zamrażać możemy różnego rodzaju mięso i drób, wędliny, warzywa i owoce, ryby i owoce morza, pieczywo, produkty mleczne w tym masło, sery żółte, twaróg. Jeśli z przygotowanego przez nas posiłku pozostanie np. zupa, ugotowane, usmażone lub upieczone mięso i ryby, ugotowane warzywa to też możemy je spokojnie zamrozić. Zamrozić możemy także pieczywo, ciasta i desery. Możemy też zamrażać przyprawy i zioła.

Nie wolno zamrażać:

Nie powinniśmy zamrażać jajek w skorupkach czy jajek na twardo, niektórych całych owoców jak jabłka czy gruszki, jogurtów, śmietany kwaśnej, zsiadłego mleka, majonezu. Do mrożenia nie nadają się też sałata, rzodkiewka czy winogrona.

Okres mrożenia Produkty
do 6 miesięcy wędliny, ryby, wcześniej przyrządzone (ugotowane, upieczone) potrawy, pieczywo, ciasta
do 8 miesięcy mięso, drób, ser żółty, twaróg, masło
do 12 miesięcy owoce i warzywa

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze zamrażarki?